O obci
Historie obce
Obce patřily odpradávna ke hradu Bítovu. Když český král Jindřich dal v roce 1307 hrad Bítov lénem Remuntovi z Lichtemburka, připadly i Bačice a Udeřice tomuto rodu.
Páni z Lichtemburka je pak udělovali svým manům v dočasné či dědičné léno. Ve 14. a 15. století nalezneme v písemných listinách panoše a vladyky, kteří se psali “ z Bačic“. Roku 1497 král Vladislav oddělil Bačice od Bítova a udělil je Hankovi ze Zap. Udeřice patřily k Bítovu až do roku 1511, kdy je prodal Albrecht Bítovský Janu Zelenému z Říčan. Ten byl již od roku 1505 majitelem Krhova, a tak se Bačice i Udeřice staly součástí panství Krhovského. Majitelé zmiňovaného panství se po staletí střídali, ale obě vsi k tomuto panství trvale patřily a sdílely tak společný osud.
Do roku 1891 tvořily obce Bačice a Udeřice jednu politickou obce. Téhož roku se Udeřice oddělily a tvořily obec samostatnou.
K opětovnému sloučení obcí pod jednotný název Bačice došlo v roce 1960.
Heraldika
Obec má vlastní znak a prapor, vycházející z historických pečetí obou místních částí dnešní obce Bačice.
Ve staré pečeti obce Bačice bylo rádlo a písmena A.R., která byla vyrytá nad ním. Stará pečeť obce Udeřice měla po pravé straně rádlo a po levé straně v oblouku nápis PE.PO.OB.HUDERZIH /pečeť poctivé obce Hudeřic/. Symbol radlice je převzat z historických pečetních znamení obou částí. Figury lučních čtyřlistých květů odkazují na pečeť Bačic, jejich počet přitom vystihuje nynější počet místních částí. Z návrhu znaku vychází i vyjádření podoby praporu. List tvoří tři vodorovné pruhy – modrý, žlutý, modrý. V horním a dolním rohu je po jednom bílém čtyřlistém květu se zlatým středem. Barvami obce jsou žlutá, bílá a modrá, které symbolizují moravskou příslušnost obce v rámci českomoravského Kraje Vysočina a také venkovský zemědělský charakter obce.
Od roku 2003 jsou znak i prapor opět symbolem obce Bačice. K svěcení nových obecních symbolů došlo při slavnostním ceremoniálu 18.7.2003.
Současnost
Obec Bačice je situována v jihovýchodní části kraje Vysočina, ve zvlněném terénu o nadmořské výšce 425 m. Obec má malebný ráz, umocněný zachovalostí původních selských stavení obklopujících náves. Obec má převážně zemědělský charakter.
Spádová oblast je z větší části do města Hrotovic, kde mají sídla podniky, zaměstnanávající většinu obyvatel – ZD Hrotovice, V-STAV, zámečnické dílny a další stavební firmy. V obci působí pouze velmi malé podnikatelské subjekty, většina aktivních podnikatelů vyvíjí činnost samostně a bez zaměstnanců.
Dopravní obslužnost je řešena jen hlavními spoji: školní docházka 1. – 9. ročník v ZŠ Myslibořice a Hrotovice, zdravotní střediska Myslibořice, Hrotovice a Radkovice.
V současné době se zpracovává nový Územní plán obce Bačice, který bude řešit lokální systém ekologické stability, ochranu místních biotopů a přírodnáích útvarů. V obci by bylo vhodné dále rozšiřovat veřejnou zeleň a obnovit stávající zelené plochy s významnou krajinotvornou, estetickou a přírodní hodnotou.
S cílem zvýšení kvality řízení obce a s vědomím nezbytnosti koordinovaného a systémového řešení otázek dlouhodobého rozvoje přistoupila obec k rozhodnutí vypracovat Strategický plán rozvoje, který je jedním ze základních dokumentů územního celku , vyjadřující předpokládaný vývoj v dlouhodobém časovém horizontu.Základní myšlenka rozvoje obce spočívá ve vytvoření kvalitního prostředí pro lidi v současné době pracující a žijící v obci, ale i vytvoření podmínek pro zvyšování počtu obyvatel.
Strategický plán byl schválen zastupitelstvem 22.10.2011.
Společenský život
V obci se každoročně koná množ ství tradičních a kulturních akcí. Hlavním objektem společenského dění v obci je Kulturní dům, kde byla v roce provedena částečná rekonstrukce, ale vzhledem k jeho stáří bude nutné v příštích obdobích provést radikální rekonstrukci.
Při kulatých životních jubilejích členové zastupitelstva navštěvují občany s gratulací a předávají jim dárkový balíček.
Místní kronikářka vede obecní kroniku, do které je zaznamenáváno veškeré dění v obci. Obecní knihovna, která je umístěná v budově OÚ, nabízí občanům v pravidelných intervalech jednou týdně dosti obsáhlý výběr literatury. V knihovně i na OÚ mají občané možnost využívat Internet pro soukromé účely.
Obec má zhotoveny i pohlednice, kde jsou zachyceny obě části obce. Tyto jsou jak občanům, tak i ostatním zájemcům k dispozici. Na oslavy „100 školy v Bačicích“ byla vydána publikace, rovněž tak byla vydána publikace při příležitosti oslav 700 výročí první písemné zmínky o obci, které proběhly v roce 2007.
Podnikání
V zemědělství je hlavním podnikem ZD Hrotovice, které hospodaří s úspěchem na převážné většině zemědělské půdy šesti obcí. Tento podnik zaměstnává i naše občany a poskytuje pomoc při realizaci programu obnovy venkova zapůjčením techniky.
Občanská vybavenost, inženýrské sítě, doprava, úspory energií
Na úseku občanské vybavenosti a technické infrastruktury patří obec mezi ty, které v posledních letech dost budovaly.
Byla dokončena přestavba uzavřené ZŠ na Kulturní a sportovní zařízení a vybudováno zvýšené oplocení pro míčové hry s cílem zlepšit sousedské vztahy a bezpečnost sportovců. Rovněž se provedla rekolaudace části bývalé budovy ZŠ na hospůdku, dále rekolaudace části budovy bývalé MŠ na dvě šicí dílny, kde se vytvořila další pracovní místa. Je zde i soukromý obchod se smíšeným zbožím.
V uplynulých volebních obdobích se podařilo vybudovat vodovod, plynovod, ČOV a hlavní sběrač k ní, v současné době se započalo s budování oddělen é kanalizace, plánujeme rekonstrukci místních komunikací, veřejného osvětlení a obecního rozhlasu.
V oblasti odpadového hospodářství je zajišťován pravidelný odvoz odpadů na centrální skládku s povoleným provozem do Petrůvek. Pro nebezpečné odpady jsou organizovány zvláštní svozy nebo si mohou občané tyto sami odvážet na sběrný dvůr do Hrotovic. Byly zakoupeny kontejnery na odpadové sklo,papír a plasty. Pro individuální kompostování byly za pomoci dotace Kraje Vysočina zakoupeny a občanům zapůjčeny kompostéry. Byla uzavřena smlouva s firmou EKO-KOM se zaměřením na tříděný sběr. Obec s pomocí Sboru dobrovolných hasičů organizuje sběr železného šrotu. Obec rovněž informuje občany o možnosti dalšího třídění odpadu a nakládání s ním.
Péče o veřejné prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci
V péči o veřejné prostranství se angažují spoluobčané i chalupáři.
Obec provedla výsadbu lesních porostů v oblasti bývalé skládky jako „Tvorbu biologických protierozních opatření.“ Vlastníci lesů jsou každoročně upozorňování na vysazování za odtěžené nebo uschlé porosty.
V Bačicích byly vykáceny přerostlé topoly a na pozemku byl vysazen ovocný sad.
Památky
V obci se nacházejí dvě opravené a udržované kapličky, které mají statut kulturní památky a byly opraveny pomocí dotace Kraje Vysočina a Ministerstva pro místní rozvoj. Je proto záměrem zastupitelstva obce uvést i další objekty, které si zaslouží zvýšenou pozornost a mohou být nazývány památkami místního významu, do souladu s celkovým zlepšením vzhledu obce.
Turistika
V blízkosti obce se nachází několik atraktivních přírodních lokalit, které poskytují příležitosti k letní rekreaci, rybaření,i provozování vodních sportů, pěší turistice i houbaření.